Posts tonen met het label John Maybury. Alle posts tonen
Posts tonen met het label John Maybury. Alle posts tonen

maandag 15 november 2010

Interview.

Keira Knightley
over haar rol in
The Jacket


Keira Knightley: "Ik neem mijn populariteit met een flinke korrel zout."


"Ik ben meer dan een mooi snoetje"


Toen de Engelse actrice Keira Knightley in 2003 tijdens een lunch met de Engelse cineast John Maybury vroeg om in diens psychologisch mysterie The Jacket (2005) een eenzame, zelfdestructieve vrouw te mogen spelen, vond Maybury haar in eerste instantie te mooi voor de rol. Zij antwoordde dat ze de rest van haar filmcarrière niet in de korsetten van kostuumdrama’s wilde doorbrengen en las ter plekke een passage uit het scenario voor. Maybury haalde meteen bakzeil en gaf haar de rol.

Londen / interview door Joeri Naanai



Hoewel Keira Knightley tijdens haar spontane auditie voor The Jacket amper 18 lentes jong was, behoorde zij destijds al tot de populairste nieuwkomers in Hollywood. Ze was toen net wereldwijd doorgebroken met haar rol als de gouverneursdochter Elizabeth Swann in de avontuurlijke kaskraker Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) van Gore Verbinski:het 1ste deel van de razend populaire filmreeks met Johnny Depp (één van de knapste acteurs aller tijden) als de flamboyante piraat Jack Sparrow.

Keira Knightley met Johnny Depp in Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl.

Knightley’s steile klim naar het sterrendom was onder meer te danken aan haar oogstrelende uiterlijk. De magazines Tatler en Glamour verkozen haar in 2004 respectievelijk tot “de meest begerenswaardige vrouwelijke vrijgezel in Groot-Brittannië” en “de meest glamoureuze actrice ter wereld”. Het magazine Empire riep haar in 2004 zelfs uit tot “meest sexy filmster aller tijden”. Deze laatste eretitel lijkt ons wat overdreven, gelet op onder meer de betoverende ogen van Lauren Bacall, de tijdloze elegantie van Grace Kelly, de exotische schoonheid van Ornella Muti, het aantrekkelijke charisma van Michelle Pfeiffer en de oosterse sensualiteit van Ziyi Zhang (die alle vijf behoren tot onze selectie van de mooiste filmgodinnen aller tijden). 

Toen wij Knightley in het somptueuze Dorchester Hotel in Londen opzochten voor een interview over haar rol in The Jacket, waarin zij aan de zijde speelt van de Amerikaanse acteur Adrien Brody, benadrukte Knightley trouwens zelf dat zij niet wakker ligt van haar uiterlijk en dat regisseur John Maybury bovendien niet op zoek was naar een bevallige actrice voor het vrouwelijke personage Jackie in zijn complexe psychologisch mysterie: "John had iemand nodig die geloofwaardigheid kon verlenen aan de rol van Jackie: een wanhopige jonge vrouw die haar verdriet over de dood van haar drankzuchtige moeder bezweert met drugs en alcohol. Toen ik hem zei dat ik dat personage dolgraag wilde spelen, had ik net een voedselvergiftiging opgelopen en zag ik er een stuk verfomfaaider uit dan gewoonlijk. Wellicht heeft dat hem over de streep getrokken.” (lacht)

Voor uw rol in The Jacket heeft de make-up-afdeling u niet alleen een sombere aanblik gegeven, maar hebt u zich naar verluidt ook laten inspireren door de extravagante rockzangeres Courtney Love en de legendarische filmdiva Marlene Dietrich.

Keira Knightley in The Jacket.
Keira Knightley: “Als ik in mijn carrière alleen maar mijn mooi snoetje zou uitbuiten, is die carrière geen lang leven beschoren. Ik heb gelukkig meer in huis dan dat en schrik er niet voor terug om te doen wat een rol van me vraagt. Ik heb daarom goed naar de lage, hese stem van Courtney Love geluisterd en naar de manier waarop actrice Brittany Murphy door haar mond ademt. Ik dronk veel vodka en rookte als een turk, om zelf een raspende stem te krijgen. Bij Marlene Dietrich keek ik vooral naar haar smachtende blik. En om in de sfeer van The Jacket te komen, luisterde ik naar muziek van Jeff Buckley, The Strokes en Nirvana, en bekeek ik de expressionistische schilderijen van Egon Schiele en Edvard Munch.”

Waar haalde u de emotionele energie vandaan om uitdrukking te geven aan Jackie’s melancholie? Hebt u in uw eigen leven een tragisch verlies meegemaakt?

“Nee, gelukkig nog niet. Afkloppen maar. (klopt op de tafel) Maar ik heb me, zoals iedereen, ooit wel eens een depressief gevoeld. De wanhoop van Jackie is me dus niet helemaal vreemd.”


Sinds u beroemd bent, wordt u achtervolgd door fans en paparazzi. Hoe gaat u daar mee om?

“Ik probeer die overdreven belangstelling te negeren. Ze noemen me nu de meest sexy actrice ter wereld, maar dat neem ik met een flinke korrel zout. Schoonheid is relatief. Ik hou veeleer van interessante dan perfecte gezichten en ik heb een zwak voor mensen die me kunnen laten lachen. Scarlett Johansson bijvoorbeeld heeft een gezicht waar ik uren naar zou kunnen staren. Ik schuim niet alle Hollywoodfeestjes af en heb nog steeds dezelfde vrienden als in mijn schooltijd. Ik heb er echter altijd van gedroomd om met acteren mijn brood te verdienen. Mijn roem stelt me nu in staat om kieskeurig om te springen met de talrijke aanbiedingen en dat is fijn.”

Eén van die aanbiedingen was een rol in de biografische actiefilm Domino. Daarin speelt u een model dat premiejaagster wordt. Klopt het dat u tijdens de opnames beroep deed op een stand-in die in uw plaats haar achterwerk liet filmen?

Ja. (lacht) Ik wil uw lezers niet teleurstellen, maar in de filmindustrie wordt niet alleen gebruikgemaakt van stuntlui, maar ook vaak van body doubles. Voor seksscènes heb ik nog nooit een body double gebruikt. Maar tijdens de opnames van Domino moest ik een lapdance doen en dat had ik nog nooit gedaan. Na twee danslessen bleek ik (fluisterend) mijn benen niet wijd genoeg te kunnen spreiden. Dus hebben ze iemand met een mooie kont gezocht die dat wel kon.”

Heeft een professionele 'kontkiezer' die taak op zich genomen of mocht u zelf kiezen?

"Die eer viel mij te beurt!" (schatert)


Klik op de oranje link voor onze recensie van The Jacket: Vermoeiend


Voor haar rol in The Jacket inspireerde Keira Knightley
zich onder meer op de smachtende blik van Marlene Dietrich,
de hese stem van Courtney Love en de muziek van Nirvana.

maandag 1 november 2010

Vermoeiend

The Jacket  van John Maybury     ★★




Toen de Engelse cineast John Maybury op verzoek van zijn Amerikaanse collega’s Steven Soderbergh en George Clooney besloot om The Jacket (2005) te regisseren, deed Maybury dat naar eigen zeggen vooral vanwege het "genreoverstijgende en uitdagende" karakter van het scenario. Een uitdaging moet het inderdaad geweest zijn om een film te maken die laveert tussen een psychologische mysteriethriller, een romantisch drama en een sciencefictionfantasie over tijdreizen. Het scenario, dat tussen heden, verleden en toekomst slingert, blijkt echter te beladen voor wat de doorsnee bioscoopbezoeker in 102 minuten kan bolwerken.

Een hallucinante trip naar de toekomst?

Het verhaal van The Jacket begint tijdens de eerste Golfoorlog in Irak. Jack Starks (hoofdrol van Adrien Brody) is een sergeant in het Amerikaans leger en wordt aan het Iraakse front in zijn hoofd geschoten. Wanneer hij uit zijn coma ontwaakt, lijdt hij aan geheugenverlies. Maanden later wordt hij beschuldigd van de moord op een politieman. De rechtbank verklaart hem echter ontoerekeningsvatbaar en Jack wordt geïnterneerd in een psychiatrische instelling. Daar onderwerpt dokter Thomas Becker (Kris Kristofferson) hem aan een wreed experiment, waarbij Jack herhaaldelijk vastgesnoerd wordt in een dwangbuis (the jacket) en zo telkens urenlang moet doorbrengen in een lijkenlade van het mortuarium. Tijdens die claustrofobische sessies (die overigens minder beklijvend overkomen dan de fameuze begravingsscènes in Buried en in Kill Bill 2) krijgt Jack visioenen die hem (schijnbaar?) transporteren naar de toekomst. 

In de toekomst ontmoet hij Jackie (Keira Knightley), die als dienster werkt en worstelt met het verlies van haar overleden moeder. Jack meent de jonge vrouw ooit al eens ontmoet te hebben en ontdekt dat ze wel eens een cruciale rol in zijn leven zou kunnen spelen…

Adrien Brody en Keira Knightley.

Complex

Sterft Jack nadat hij in de Iraakse woestijn een kogel in zijn hoofd kreeg en is de film een weergave van zijn laatste hersenimpulsen? Overleeft hij, maar gaat het om louter hallucinaties die hij ervaart in het mortuarium? Of reist hij werkelijk naar de toekomst? Regisseur John Maybury laat dat in het midden en dat maakt zijn film interessanter, maar ook ingewikkelder.

Adrien Brody, die voordien een Oscar won voor zijn doorleefde titelrol in het aangrijpende biografische anti-oorlogsdrama The Pianist van Roman Polanski uit 2002 (bekijk de hele film hier en een filmfragment hier), doet in The Jacket zijn best om zijn hoofdrol als Jack geloofwaardigheid te verlenen. Daniel Craig weet een grappige draai te geven aan zijn bijrol als één van de andere patiënten in de psychiatrische instelling. Keira Knightley valt wat te licht uit om te overtuigen als de door schuldgevoelens verteerde Jackie (lees ons interview met Knightley over haar rol hier). En Kris Kristofferson krijgt als dokter Becker te weinig ruimte om zijn acteertalent te tonen. 

Maybury, wiens biopic Love Is the Devil (over de kunstenaar Francis Bacon) in 1998 in de prijzen viel op het Internationaal Filmfestival van Edinburgh, mist met The Jacket de kans om zijn eerste grote commerciële productie tot een goed einde te brengen. Dat kan je zijn acteurs moeilijk verwijten, want het complexe scenario van The Jacket gaat al gauw op de loop met de personages. Wat een intelligente psychologische thriller à la Jacob’s Ladder (1990) had moeten worden, verzandt in een vermoeiende kruisbestuiving van genres. Schrijven is schrappen, luidt een wijs devies. Iets wat de scenaristen van The Jacket en Maybury blijkbaar vergeten waren.

JN.

The Jacket (USA/Duitsland-2005): beschikbaar op dvd en blu-ray disc.
Met: Adrien Brody, Keira Knightley, Kris Kristofferson en Daniel Craig.

Genre: mysterie / psychologische thriller / sciencefiction / romantisch drama

Klik op de oranje link voor een interview: Keira Knightley over haar rol in The Jacket